Skip to main content

Rozsądne inwestowanie

BEZPIECZEŃSTWO FINANSOWE W CYBERPRZESTRZENI PODSTAWĄ ROZSĄDNEGO INWESTOWANIA PIENIĘDZY

Czy spotkałeś się kiedyś ze sformułowaniem „„Łatwe i szybkie zarabianie bez wychodzenia z domu!” lub „Pani X kiedyś była bezrobotną, teraz zarabia miliony”? – uważaj to jest tylko hasło reklamowe, dla przyciągnięcia Twojej uwagi i uwiarygodnienia dalszej treści wiadomości artykułu. Kto z nas nie chciałby bez wychodzenia z domu przy zainwestowaniu małych oszczędności zyskać dwa razy tyle?
Szczególnie w dobie pandemii koronawirusa można zauważyć nasilenie się reklam i wiadomości e-mail, zachęcających do inwestowania w kryptowaluty czy inne platformy inwestycyjne. Często ich treści oparte są na strachu przed skutkami pandemii. Inwestowanie online stało się dla oszustów łatwym kąskiem do schwytania swojej „ofiary”.
W Internecie widnieje wiele artykułów na temat inwestowania własnych środków online, ale czy są one bezpieczne? Czy nie wiąże się to z ryzykiem utraty swoich wszystkich oszczędności?
Jak rozsądnie inwestować i na co zwracać szczególną uwagę, jeśli zdecydujemy się na pomnażanie środków w taki sposób? – na to pytanie odpowiadamy w niniejszym artykule.

POPULARNE FORMY „KRYPTO INWESTYCJI”

Kryptowaluty to ostatnimi czasy, najczęstsza forma inwestowania pieniędzy przez społeczeństwo. Oszuści podający się za „brokerów” inwestycyjnych, nie tylko kontaktując się telefonicznie ze swoją ofiarą, ale również poprzez wiadomości e-mail. Z uwagi na zauważalny trend zainteresowania wśród ludzi inwestowaniem w kryptowaluty, i poszukujących w tym temacie informacji w sieci, „brokerzy” zamieszczają artykuły zachęcające do inwestowania na platformie inwestycyjnej. Często w artykułach dla uwiarygodnienia treści, wykorzystują wizerunek osób ze świata showbiznesu, którzy rzekomo dzięki zainwestowanym środkom na wskazanej platformie pomnożyły swoje finanse kilkukrotnie! Co więcej, często na końcu artykułu można zauważyć mnóstwo pozytywnych komentarzy, które mają za zadanie jeszcze bardziej uwiarygodnić dany artykuł – zapewne są to komentarze umieszczane przez samych oszustów, którzy utworzyli kilka kont. Inną zachętą wywołującą presję na odbiorcy jest zegar zamieszczony w artykule lub w treści maila wskazujący ograniczony czas rejestracji na platformie. Odbiorca rejestrując się na platformie, nieświadomie pobiera oprogramowanie umożliwiające zdalne zarządzanie komputerem przez oszusta.
Kryptowaluty, „waluty” wirtualne, „waluty” cyfrowe nie są „pieniądzem elektronicznym” w rozumieniu prawa. W większości przypadków nie wiadomo, kto stoi za daną „walutą” wirtualną, ponieważ działa ona według komputerowego programu.
Więcej informacji na stronie: https://uwazajnakryptowaluty.pl/

PODSTAWY ROZSĄDNEGO INWESTOWANIA

Szczególnie ostrożnie podchodź do ofert „brokerów” gwarantujących szybki zysk. Przestrzegamy przed ogłoszeniami, materiałami reklamowymi oraz telefonami informującymi o szybkim, pewnym i wysokim zysku bez ryzyka - szczególnie dzięki inwestycjom w kryptowaluty lub na rynku Forex.

  • Nie ufaj szczególnie znanym oraz nieznanym Ci osobom, które w Internecie publikują filmy ze swoich podróży, bogatych posiadłości w jakich mieszkają, wydruki ze swoich kont bankowych wskazując, ile pieniędzy zarobili w prosty sposób i bez ryzyka.
  • Nie inwestuj swoich pieniędzy na platformach, których inwestycji nie rozumiesz.
  • Nie ufaj reklamom, które pojawiają się, gdy korzystasz z mediów społecznościowych, szczególnie gdy zawarte są tam opinie znanych Ci osób.
  • Rzetelny sprzedawca podaje na stronie internetowej dane swojej firmy ― jeśli ich tam nie ma, nie ufaj mu.
  • Zwróć uwagę, gdzie firma ma siedzibę. Jeśli jest zarejestrowana poza UE, trudno będzie dochodzić od niej roszczeń.
  • Sprawdź, czy firma nie znajduje się na liście ostrzeżeń publicznych KNF: https://www.knf.gov.pl/dla_konsumenta/ostrzezenia_publiczne.
  • Czytaj dokumenty, które podpisujesz. Powinny być sporządzone w języku polskim. Zwracaj uwagę na błędy językowe. Jeśli nie rozumiesz treści umowy - nie zawieraj jej.
  • Nie ulegaj presji dokonania natychmiastowych przelewów, szczególnie na nieznane Ci konta. Oszuści często stosują presję, że okazja jest chwilowa.
  • Daj sobie czas na decyzję ― jeśli ktoś każe ci ją podjąć natychmiast, bo okazja się nie powtórzy, najprawdopodobniej chce Cię oszukać.
  • Nie udostępniaj swoich danych osobowych ani w żadnym wypadku danych do logowania do banku nieznanym osobom.
  • Nie wgrywaj oprogramowania i nie ściągaj aplikacji pochodzących z nieznanych źródeł – być może w ten sposób ktoś będzie chciał przejąć kontrolę nad twoim komputerem lub smartfonem.
  • Jeśli podejrzewasz oszustwo, zgłoś sprawę policji.

JAK BEZPIECZNIE INWESTOWAĆ?

Podejmując decyzję o zainwestowaniu swoich środków pieniężnych, poniżej przedstawiamy Ci możliwości jak bezpiecznie i z zyskiem ulokować swoje pieniądze.
Na początek zastanów się co Cię tak na prawdę interesuje, zapoznaj się z grupami funduszy inwestycyjnych, dostępnych TUTAJ. Następnie skup się na szczegółach pojedynczego funduszu. Każdy otwarty fundusz inwestycyjny posiada prospekt informacyjny, który jest dokumentem ogólnie dostępnym. W prospekcie informacyjnym znajdziesz m.in. takie informacje na temat danego funduszu:

  • posiadanie zezwolenia KNF
  • wpis do rejestru funduszu
  • prawa uczestnika
  • konstrukcja, kategoria zbywanych jednostek
  • zasady realizacji zleceń
  • podstawowe zasady polityki inwestycyjnej
  • ryzyko inwestycyjne i profil inwestora
  • obowiązki podatkowe funduszy

W prospekcie informacyjnym znajdziesz też statut funduszu. Jest to dokument sporządzony w formie aktu notarialnego, który reguluje prawo i obowiązki uczestnika oraz określa organizację i sposób działania funduszu (m.in. cel inwestycyjny funduszu, zasady polityki inwestycyjnej, opłaty manipulacyjne, częstotliwość dokonywania wycen aktywów, minimalną wysokość pierwszej i kolejnej wpłaty).
 

CENTRALA/ODDZIAŁ ANDRYCHÓW

ul. Krakowska 112, 34-120 Andrychów

+48 33 870 41 72

Godziny otwarcia:

poniedziałek, środa, piątek - 8:00-16:00

wtorek, czwartek - 8:00-17:00

ODDZIAŁ WIEPRZ

ul. Centralna 3, 34-122 Wieprz

+48 33 875 50 31

Godziny otwarcia:

poniedziałek, środa, piątek - 8:00-16:00

wtorek, czwartek - 9:00-17:00

ODDZIAŁ OŚWIĘCIM

ul. Kościelna 1, 32-600 Oświęcim

+48 33 844 72 00

Godziny otwarcia:

wtorek, czwartek, piątek - 8:00-16:00

poniedziałek, środa - 9:00-17:00

ODDZIAŁ WILAMOWICE

ul. I.Paderewskiego 17, 43-330 Wilamowice

+48 33 845 71 02

Godziny otwarcia:

poniedziałek, środa, piątek - 8:00-16:00

wtorek, czwartek - 9:00-17:00

Punkt Obsługi Bankowej Osiek

ul. Główna 125, 32-608 Osiek

+48 33 845 82 38

Godziny otwarcia:

poniedziałek-piątek - 8:00-16:00

Punkt Obsługi Bankowej Polanka Wielka

ul. Długa 61, 32-607 Polanka Wielka

+48 33 848 82 93

Godziny otwarcia:

poniedziałek-piątek - 8:00-16:00

Punkt Obsługi Bankowej Pisarzowice

ul. Św. Floriana 24, 43-332 Pisarzowice

+48 33 845 75 13

Godziny otwarcia:

poniedziałek, środa, piątek - 8:00-16:00

wtorek, czwartek - 9:00-17:00

Znajdziesz nas też tutaj